Na spoju između sluzokože i kože koja se nalazi u unutrašnjosti creva, u blizini analnog otvora, nalaze se prirodni nabori tkiva koji imaju važnu ulogu u kontroli pražnjenja creva.
Zbog svoje osetljive prirode i bogate mreže krvnih sudova, ovi nabori su posebno podložni zastoju u cirkulaciji, što dovodi do nastanka hemoroida pod uticajem različitih faktora.
Iako su kod nas hemoroidi normalizovani kao nešto sa čime "prosto moramo da živimo", postoje vežbe koje mogu da reše ovaj problem.
Način života, ishrana, stanje mišića karličnog dna i emotivno zdravlje imaju veliku ulogu u nastanku i razvoju ovih tegoba - a zbog čega je to tako i kako možemo sprečiti njihovo pojavljivanje, saznaćete u nastavku teksta.
Šta su hemoroidi?
Analna regija ima složenu anatomsku strukturu koja se sastoji od dva sfinktera - spoljašnjeg i unutrašnjeg.
Ova dva mišićna prstena su okružena mrežom krvnih sudova koji obezbeđuju kiseonik i hranljive materije okolnom tkivu. Kada dođe do proširenja ovih krvnih sudova i njihovog prekomernog punjenja krvlju, nastaju hemoroidi.
Uvećani spoljašnji hemoroidi su vidljivi golim okom kao otečene, ponekad tamnoplave izbočine oko analnog otvora, i izazivaju bol, svrab, ili osećaj peckanja pri sedenju, hodanju ili tokom pražnjenja creva.
Uvećani unutrašnji hemoroidi se razvijaju unutar analnog kanala i nisu vidljivi spolja, ali izazivaju krvarenje tokom defekacije.
S obzirom da su oko analnog otvora smešteni mišići karličnog dna koji, kao i svi drugi mišići u telu, mogu da se treniraju i jačaju, vežbanje ovih mišića može da pomogne kod izlečenja čak i višedecenijskih tegoba sa hemoroidima.
Kako se uzroci razlikuju kod muškaraca i žena?
Iako hemoroidi nastaju zbog sličnih procesa u telu, način na koji telo reaguje na promene se razlikuje kod muškaraca i žena.
Stil života ima veliki uticaj na razvoj hemoroida kod muškaraca. Dugo sedenje, preterana konzumacija alkohola, nedostatak fizičke aktivnosti i nezdrava ishrana stvaraju pritisak na krvne sudove u karličnom predelu, što smanjuje cirkulaciju i povećavajući rizik od zastoja krvi u venama.
Kod žena, pored ovih faktora, hemoroidi mogu da se manifestuju i kao reakcija tela na emotivno stanje:
Karlično dno predstavlja najveći energetski centar koji direktno odgovara na stres i napetost, a kada se naruši emotivna ravnoteža, mišići karličnog dna se stežu, remete normalan protok krvi i stvaraju uslove za nastanak hemoroida.
Ovi mišići “sakupljaju” stres i negativne emocije, ali uz pomoć redovnih vežbi oni mogu da ojačaju i da lakše otpuštaju napetost, i u fizičkom i u psihičkom smislu.
Hemoroidi u trudnoći
Žene su tokom trudnoće posebno podložne razvoju hemoroida zbog složenog dejstva hormona i fizičkih promena.
Progesteron, koji je povišen tokom trudnoće, slabi zidove krvnih sudova, a uporedo sa njim deluje i hormon relaksin.
Uloga relaksina je da omekša sve tvrde strukture unutar tela kroz koje će beba proći, s tim što utiče i na sva ostala tkiva u telu - uključujući i krvne sudove, čineći ih dodatno podložnim proširenju.
Kada se ovim hormonskim promenama doda i rastući pritisak koji beba vrši na karlično područje, kao i usporen rad creva koji često dovodi do zatvora, jasno je zašto su trudnice u posebnom riziku od razvoja hemoroida.
Kako trudnoća napreduje i beba raste, pritisak na karlično dno postaje sve veći, a tokom porođaja ovi mišići se izuzetno rastežu kako bi omogućili prolaz bebe. Ovo intenzivno rastezanje, zajedno sa pojačanim pritiskom pri porođaju, često dovodi do razvoja ili pogoršanja postojećih hemoroida.
Ukoliko se hemoroidi pojave nakon porođaja, najčešći uzrok je neadekvatna tehnika porođaja koja previše opterećuje mišiće karličnog dna.
Uticaj položaja tela na nastanak hemoroida
Karlično dno čini grupa mišića na dnu karlice koji podržavaju organe male karlice i kontrolišu mokrenje i pražnjenje creva. Zbog svog položaja na kraju trupa, ovi mišići su posebno osetljivi na efekte gravitacije.
Srce neprestano pumpa krv bogatu kiseonikom i hranljivim materijama kroz čitavo telo. Da bi ova krv stigla do nogu, mora da prođe kroz karlično dno, a zatim da se istim putem vrati nazad do srca.
Kada dugo sedimo, krv se zadržava u venama karličnog dna jer nema dovoljno mišićnih kontrakcija koje bi pomogle njen povratak ka srcu. Tako se postepeno nakuplja sve više krvi u ovom području, što vremenom dovodi do širenja vena.
Pri stajanju dejstvo gravitacije je još izraženije. Što duže stojimo, mišićima karličnog dna je sve teže da vraćaju krv nazad ka srcu. Zbog toga moraju sve jače da rade i da se sve više naprežu, što dodatno zamara već opterećene mišiće.
Iz tog razloga je izuzetno bitno da redovno jačamo mišiće karličnog dna kroz ciljane vežbe.
Genetske predispozicije
Iako genetske predispozicija ima uticaj na razvoj hemoroida, one nisu presudan faktor. Porodična istorija ne znači neizbežno pojavljivanje problema, te zdrav način života može da spreči nastanak hemoroida.
Postoje i drugi nasledni faktori, poput onih kod osoba koje imaju hipermobilnost, gde se svi mišići, pa i oni u karličnom dnu, lakše rastežu, što negativno utiče na nastanak hemoroida.
Zašto je ishrana bitna?
Kada je stolica tvrda ili kada se dugo zadržava u crevima, potrebno je više naprezanja pri pražnjenju, što stvara dodatni pritisak na već opterećene krvne sudove i pogoršava stanje hemoroida.
Pravilna ishrana i hidratacija su najbolji način da se spreči nastanak hemoroida - redovan unos supa i čorbi, dovoljno tečnosti i voća i povrća čini stolicu mekšom i olakšava njen prolazak kroz creva.
Pravilne navike pri pražnjenju
Pravilna pozicija tela i opuštenost mišića karličnog dna pomažu u smanjenju pritiska na vene i olakšavaju proces pražnjenja.
Mnogi ljudi, međutim, nesvesno primenjuju nepravilne tehnike, poput dugog sedenja na toaletu ili napinjanja tokom defekacije, što stvara povećan pritisak na krvne sudove u analnoj regiji.
Kako biste olakšali pražnjenje i smanjili pritisak na analnu regiju, koristite hoklicu ili sličan predmet koji podiže noge, tako da karlica bude iznad nivoa kolena.
Takođe je važno da uskladite disanje sa procesom pražnjenja. Pri udahu prirodno dolazi do opuštanja mišića karličnog dna, što omogućava stolici da lakše prođe.
Trajanje i lečenje hemoroida
Trajanje hemoroida varira od nekoliko dana do nekoliko nedelja, u zavisnosti od težine stanja i preduzetih mera lečenja. Blagi slučajevi uglavnom prolaze sami od sebe uz odgovarajuće promene životnih navika, dok teži slučajevi zahtevaju duži period oporavka i stručnu medicinsku pomoć.
Lečenje hemoroida prvenstveno zavisi od težine simptoma. Kod lakših slučajeva, fokus je na sprečavanju pogoršanja, primarno kroz pravilnu ishranu bogatu vlaknima, vežbanju mišića karličnog dna i dovoljnom unosu tečnosti.
Uz 'Vodič za smirenje upaljenih hemoroida' koji je deo 'Vesele vagine', hemoroidi nestaju već u roku od jednog dana.
Fizička aktivnost i prevencija
Kao što redovnim treningom jačamo druge mišiće u telu, tako možemo da radimo i sa mišićima oko analnog otvora.
Dijafragma i mišići karličnog dna čine dve bitne mišićne pregrade u našem telu - gornju i donju. Tokom disanja, ove dve grupe mišića rade zajedno: kada dijafragma ide dole, karlično dno se spušta, kada dijafragma ide gore, karlično dno se podiže.
Zbog ove povezanosti, pravilno disanje i jačanje mišića karličnog dna može značajno da poboljša cirkulaciju u analnoj regiji i time spreči nastanak hemoroida.
Vežbe koje pokreću zarobljenu krv u analnoj regiji, zajedno sa osvešćivanjem povezanosti mišića karličnog dna sa dijafragmom, čine osnovu za rešavanje ovog problema.
Video vodič sa detaljnim vežbama za smirivanje hemoroida i jačanje karličnog dna čeka te na platformi "Vesela vagina"
Vesela vagina - Tvoj vodič ka zdravom telu
Svi problemi o kojima smo pričali su međusobno povezani i zahtevaju celovit pristup lečenju i prevenciji.
Kroz 230 pažljivo osmišljenih edukativnih lekcija i više od 600 vežbi, revolucionarna platforma "Vesela vagina" vodi te korak po korak do boljeg razumevanja svog tela i njegovog pravilnog funkcionisanja.
Program za hemoroide postavlja potpuno nove standarde u pristupu ovom problemu - umesto da se fokusira samo na simptome, program te vodi kroz dubinsko razumevanje povezanosti disanja, mišića karličnog dna i cirkulacije, što kada se savlada rešava i druge probleme poput kvifinga.
Uz video vodiče i stručna objašnjenja koja nećeš naći nigde drugde, naučićeš kako da prepoznaš i aktiviraš prave mišiće, povežeš njihov rad sa dijafragmom i postepeno izgradiš zdrave navike zbog kojih ćeš se osećati mlađe i bolje!
Pridruži se hiljadama žena koje su već povratile kontrolu nad svojim zdravljem. Prijavi se na "Veselu vaginu"!